EGXL250ETD471MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EGXL250ETD471MJ20S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXL
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 94 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz