
Chemi-Con
Product No:
EGXL350ELL101MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.60135
6.0135
50
0.48108
24.054
100
0.4123
41.23
500
0.326401
163.2005
1000
0.274864
274.864
2500
0.257678
644.195
5000
0.240502
1202.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 170 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 800 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |