EH0221500000G
Amphenol Anytek
Product No:
EH0221500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug for Unshrouded Header
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series EH
Package Bulk
Features Interlocking (Side)
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 150 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.12 Nm (1.1 Lb-In)
Plug Wire Entry 90°
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.299" (7.60mm)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Strip Length 5-6mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number EH
Contact Tail Length -
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C