
Chemi-Con
Product No:
EKHE401ELL121MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7835
2.7835
10
2.2534
22.534
50
1.96631
98.3155
100
1.720545
172.0545
500
1.310886
655.443
1000
1.14702
1147.02
2500
1.106056
2765.14
5000
1.065092
5325.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 815 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2225 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |