
Chemi-Con
Product No:
EKHE401ELL330MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.00605
10.0605
50
0.8721
43.605
100
0.754775
75.4775
500
0.570266
285.133
1000
0.503168
503.168
2500
0.469623
1174.0575
5000
0.452846
2264.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 335 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 603 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |