
Chemi-Con
Product No:
EKHE401ELL560MJ45S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.40315
14.0315
50
1.22474
61.237
100
1.0716
107.16
500
0.816449
408.2245
1000
0.7144
714.4
2500
0.688883
1722.2075
5000
0.663366
3316.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 505 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 909 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |