
Chemi-Con
Product No:
EKHE451ELL101ML35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0685
3.0685
10
2.4795
24.795
50
2.16391
108.1955
100
1.893445
189.3445
500
1.442613
721.3065
1000
1.262294
1262.294
2500
1.217206
3043.015
5000
1.172129
5860.645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |