
Chemi-Con
Product No:
EKHE451ELL101MU40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.6524
26.524
50
2.31515
115.7575
100
2.02578
202.578
500
1.543446
771.723
1000
1.35052
1350.52
2500
1.302288
3255.72
5000
1.254057
6270.285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |