
Chemi-Con
Product No:
EKHE451ELL680MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.299
2.299
10
1.85915
18.5915
50
1.62241
81.1205
100
1.419585
141.9585
500
1.081556
540.778
1000
0.946362
946.362
2500
0.91256
2281.4
5000
0.878769
4393.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.044 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |