EKHE451VSN821MR55S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN821MR55S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KHE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.165" (55.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3516 A @ 50 kHz