EKHF421ELL151MMN3S
Chemi-Con
Product No:
EKHF421ELL151MMN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 475
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KHF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 915 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3725 A @ 100 kHz