
Chemi-Con
Product No:
EKHF421ELL151MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.686
3.686
10
2.9735
29.735
50
2.55702
127.851
100
2.31914
231.914
500
1.724497
862.2485
1000
1.605557
1605.557
2500
1.546096
3865.24
5000
1.516362
7581.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KHF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 915 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3725 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |