EKHF451ELL121MMN3S
Chemi-Con
Product No:
EKHF451ELL121MMN3S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C