EKHF451ELL390MJ35S
Chemi-Con
Product No:
EKHF451ELL390MJ35S
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 385 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 693 mA @ 100 kHz