EKHF451ELL820MUN3S
Chemi-Con
Product No:
EKHF451ELL820MUN3S
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL TH
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 615 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.107 A @ 100 kHz