EKHJ421VSN251MR35M
Chemi-Con
Product No:
EKHJ421VSN251MR35M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 250UF 20% 420V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KHJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 250 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.0952 A @ 50 kHz