EKHJ451VSN461MA46M
Chemi-Con
Product No:
EKHJ451VSN461MA46M
Description:
CAP ALUM 460UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 460 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.909" (48.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5844 A @ 50 kHz