EKHS4H1VSN331MQ60S
Chemi-Con
Product No:
EKHS4H1VSN331MQ60S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 475V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KHS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 475 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3881 A @ 50 kHz