EKHS501VSN271MA35S
Chemi-Con
Product No:
EKHS501VSN271MA35S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9591 A @ 50 kHz