EKLA211LIN112KR45M
Chemi-Con
Product No:
EKLA211LIN112KR45M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1100UF 10% 210V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KLA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 1100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 210 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.525 A @ 50 kHz