EKLA211LIN152KA45M
Chemi-Con
Product No:
EKLA211LIN152KA45M
Description:
CAP ALUM 1500UF 10% 210V SNAP
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 210 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.515 A @ 50 kHz