EKLA211LIN172KA51M
Chemi-Con
Product No:
EKLA211LIN172KA51M
Description:
CAP ALUM 1700UF 10% 210V SNAP
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 1700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 210 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.106" (53.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.25 A @ 50 kHz