EKLA251LIN901KR45M
Chemi-Con
Product No:
EKLA251LIN901KR45M
Description:
CAP ALUM 900UF 10% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.06 A @ 50 kHz