EKMG100ELL222MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKMG100ELL222MJ20S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 820.8 mA @ 100 kHz