
Chemi-Con
Product No:
EKMG100ELL471MHB5D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.4047
4.047
50
0.30571
15.2855
100
0.26619
26.619
500
0.197201
98.6005
1000
0.167618
167.618
2500
0.157757
394.3925
5000
0.147896
739.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 250 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 375 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |