EKMG100ELL471MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKMG100ELL471MHB5D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4879
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 100 kHz