EKMG101ELL471ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG101ELL471ML25S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C