
Chemi-Con
Product No:
EKMG160ELL100ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2546
2.546
50
0.17784
8.892
100
0.152475
15.2475
500
0.114361
57.1805
1000
0.096568
96.568
2500
0.091485
228.7125
5000
0.086402
432.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 34 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 61.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |