
Chemi-Con
Product No:
EKMG160ELL101ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.266
2.66
50
0.18658
9.329
100
0.159885
15.9885
500
0.119909
59.9545
1000
0.10126
101.26
2500
0.095931
239.8275
5000
0.090602
453.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 110 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 165 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |