
Chemi-Con
Product No:
EKMG160ELL102MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.5339
5.339
50
0.42693
21.3465
100
0.36594
36.594
500
0.289712
144.856
1000
0.24396
243.96
2500
0.228712
571.78
5000
0.213465
1067.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 560 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |