
Chemi-Con
Product No:
EKMG161ELL470MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
0.9975
9.975
50
0.86431
43.2155
100
0.747935
74.7935
500
0.565079
282.5395
1000
0.498598
498.598
2500
0.465358
1163.395
5000
0.448732
2243.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 195 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 351 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |