EKMG161ETD100MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKMG161ETD100MJC5S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 67 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 120.6 mA @ 100 kHz