
Chemi-Con
Product No:
EKMG201ELL221MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3345
3.3345
10
2.698
26.98
50
2.35429
117.7145
100
2.05998
205.998
500
1.569476
784.738
1000
1.373292
1373.292
2500
1.324243
3310.6075
5000
1.275204
6376.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 575 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 862.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |