EKMG250ELL102MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKMG250ELL102MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.02 A @ 100 kHz