
Chemi-Con
Product No:
EKMG251ELL100MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.7068
7.068
50
0.58729
29.3645
100
0.50578
50.578
500
0.391552
195.776
1000
0.337174
337.174
2500
0.315419
788.5475
5000
0.299108
1495.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 74 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 133.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |