
Chemi-Con
Product No:
EKMG251ELL101MLN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.0634
20.634
50
1.80044
90.022
100
1.575385
157.5385
500
1.200287
600.1435
1000
1.050244
1050.244
2500
1.012738
2531.845
5000
0.975232
4876.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 365 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 547.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |