
Chemi-Con
Product No:
EKMG251ELL2R2MF11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.48735
4.8735
50
0.38988
19.494
100
0.33421
33.421
500
0.264594
132.297
1000
0.222813
222.813
2500
0.208886
522.215
5000
0.194968
974.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 23 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 57.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |