EKMG350EC3470ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG350EC3470ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 162 mA @ 100 kHz