
Chemi-Con
Product No:
EKMG350ELL102MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.216
1.216
10
0.96045
9.6045
50
0.83258
41.629
100
0.72048
72.048
500
0.544331
272.1655
1000
0.480301
480.301
2500
0.448276
1120.69
5000
0.432269
2161.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.215 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |