EKMG350ELL152ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG350ELL152ML25S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C