
Chemi-Con
Product No:
EKMG350ELL331MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.5054
5.054
50
0.40413
20.2065
100
0.346465
34.6465
500
0.274246
137.123
1000
0.230945
230.945
2500
0.216514
541.285
5000
0.202084
1010.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 350 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 525 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |