EKMG350EMC222ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG350EMC222ML25S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3608 A @ 100 kHz