
Chemi-Con
Product No:
EKMG401ELL220MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.3053
13.053
50
1.13107
56.5535
100
0.97888
97.888
500
0.739613
369.8065
1000
0.652593
652.593
2500
0.609083
1522.7075
5000
0.587338
2936.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 145 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 261 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |