EKMG401ELL2R2MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKMG401ELL2R2MHB5D
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4056
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 26 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 65 mA @ 100 kHz