EKMG401EMC220MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKMG401EMC220MK25S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Series KMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 261 mA @ 100 kHz