EKMG451ELL4R7MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKMG451ELL4R7MJ20S
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 100 mA @ 100 kHz