
Chemi-Con
Product No:
EKMG500ELL222MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.831
2.831
10
2.29235
22.9235
50
2.00051
100.0255
100
1.750375
175.0375
500
1.333648
666.824
1000
1.166942
1166.942
2500
1.125266
2813.165
5000
1.083589
5417.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.47 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5876 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |