EKMG500ELL330ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG500ELL330ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1915
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 162 mA @ 100 kHz