
Chemi-Con
Product No:
EKMG500ELL331MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7695
0.7695
10
0.56905
5.6905
50
0.45543
22.7715
100
0.390355
39.0355
500
0.309016
154.508
1000
0.260224
260.224
2500
0.24396
609.9
5000
0.227696
1138.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 410 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 615 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |