EKMG500ELLR10ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG500ELLR10ME11D
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Series KMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.25 mA @ 100 kHz