
Chemi-Con
Product No:
EKMG630ELL102ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.75845
17.5845
50
1.53444
76.722
100
1.34273
134.273
500
1.022998
511.499
1000
0.895128
895.128
2500
0.86316
2157.9
5000
0.831193
4155.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 930 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.395 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |