EKMG630ETD330MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKMG630ETD330MF11D
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Series KMG
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz